A tartalomból:
Ahogy címe is jelzi, a DiAGram Könyvek 9. kötete szorosan kapcsolódik a könyvsorozat korábbi, 7. kötetéhez, a Személyjelölés és poétikához. A két kötetnek ugyanis közös szakmai előzménye volt: az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszék Új nézőpontok a magyar nyelv leírásában című konferenciasorozatának kilencedik alkalma, a Személyjelölés, korpusz, poétika című konferencia, amely 2022. november 9–10-én zajlott, az ELTE DiAGram Funkcionális Nyelvészeti Központ társszervezésével. A konferenciának, amely a személyjelölő konstrukciók elméletileg, módszertanilag, illetőleg
empirikusan megalapozott leírását a magyar nyelvre összpontosítva kezdeményezte, kettős célja volt. Egyfelől a lírai diskurzusok személyjelölő konstrukcióira fókuszált, azt a kérdést tematizálva, hogy a személyjelölés hogyan járul hozzá a lírai diskurzusok poétikusságához. E köré a kérdés köré szerveződött a Személyjelölés és poétika című kötet tizenkilenc lektorált tanulmánya. Másfelől azonban a konferencia a személyjelölő mintázatok szisztematikus vizsgálatának megalapozása érdekében a személyjelölő konstrukciók általánosabb grammatikai feltérképezését is fontosnak tartotta, történjen az akár a morfológia, akár a szintaxis, akár a szemantika, akár a pragmatika felől. A Személyjelölés és grammatika című kötet kilenc lektorált tanulmánya ehhez a feltérképezéshez járul hozzá a maga tágan értett grammatikai szempontjaival.
Letöltés
Tipp
Az ingyenes feliratkozás menüpontban pár kattintással beállíthatod, hogy az egyes kiadványokhoz, sorozatokhoz tartozó új megjelenésekkor e-mailen automatikusan értesítést kapj.