A tartalomból:

“Problems should not be an excuse for linguists to dig deeper into methodological monism: they are there to be solved.”
(Arppe et al. 2010: 6)

 

 

Kognitív nyelvészet és korpusznyelvészet: fegyvertársak vagy jó ismerősök? A „kognitív korpusznyelvészet” (cognitive corpus linguistics) terminus meglehetősen későn, ismereteink szerint 2010-ben jelenik meg először tudományos munkában (Arppe et al. 2010: 2, lásd még Gries 2017: 599). A korábbi évekből egy másik kifejezés (corpus Cognitive Linguistics, Glynn 2010: 3) is adatolható, amely mintha azt helyezné előtérbe, hogy korpuszon végzett kognitív nyelvészeti kutatások foglalhatók össze e terminus alatt, nem pedig kognitív személetmódú korpusznyelvészeti elemzések. Felmerül tehát a kérdés, egyáltalán milyen viszonyban áll egymással ez a két kutatási terület: természetes és harmonikus szövetségesei-e egymásnak, vagy inkább különböző megközelítésmódok, amelyek bizonyos pontokon összekapcsolhatók az eredményeiket tekintve?


Letöltés

Tipp

Az ingyenes feliratkozás menüpontban pár kattintással beállíthatod, hogy az egyes kiadványokhoz, sorozatokhoz tartozó új megjelenésekkor e-mailen automatikusan értesítést kapj.

DiAGram Könyvek 10. – Kugler Nóra – Modrián-Horváth Bernadett – Simon Gábor (szerk.): Korpusznyelvészeti módszerek a kognitív nyelvészeti kutatásban

Hasonló kiadványok